Bitwa o Normandię w relacji Marszałka Mongomery'ego

O godzinie 2 dnia 6 czerwca (1944 roku) grupa szturmowa 6 dywizji powietrznej została zrzucona w pobliżu Bénouville w celu uchwycenia mostów na kanale Caen i rzece Orne. Zaskoczenie było zupełne: oba mosty zdobyto nietknięte i utworzono silne przyczółki. W pół godziny później 3 i 5 brygada spadochronowa zostały zrzucone na wschód od rzeki Orne.

Na ogół zrzut 6 dywizji powietrznej odbył się na przestrzeni większej niż było zamierzone, ale skutkiem tego było zmylenie nieprzyjaciela co do wielkości obszaru naszego lądowania. Mimo kotrakcji nieprzyjaciela dywizja zdołała zabezpieczyć lewą flankę przyczółka plażowego.

(…) 82 dywizja powietrzna Stanów Zjedn., poczynając od godz. 2.30, lądowała na zachód od drogi głównej Carentan-Cherbourg. Dywizja zajęła miasto S-te Mére Eglise i zabezpieczyła flanki odlądowe 101 dywizji powietrznej.

Podczas rozwoju akcji lądowania sił powietrznych ponad 1.100 samolotów typu bombowego rozpoczęło planową ofensywę. Blisko 6000 ton bomb spadło o świcie na baterie przybrzeżne.

W tym samym czasie armada morska nadciągnęła do brzegów Francji, poprzedzona przez flotylę kontrtorpedowców. Nie zanotowano żadnej aktywności nieprzyjaciela, aż do czasu odsłonięcia osiągnięcia przez statki czołowe ich pozycji docelowych w odległości około 7 do 11 mil od brzegu i otwarcia ognia przez eskadry lotnictwa morskiego na obronę przybrzeżną.

Teksty źródłowe do nauki historii w szkole, nr 59, Druga wojna światowa, prac. Józef B. Garas i Tadeusz Tarnogrodzki, Warszawa 1969, str. 27-28

 

1. Przedstaw działania bojowe oddziałów alianckich, które poprzedziły lądowanie głównych sił desantowych na plażach Normandii.

2. Oceń reakcję oddziałów niemieckich na działania wojsk alianckich.