Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Fragment exposé ministra spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej Józefa Becka w Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu na temat stosunków polsko-niemieckich. Warszawa 1 lutego 1935 r.

Przed kilkoma dniami prasa berlińska i warszawska poświęciła słusznie wiele uwagi rocznicy zawarcia układu polsko-niemieckiego z 26 stycznia 1934 r. (…) Wyrażona w nim wola dobrego ułożenia wzajemnych stosunków otworzyła drogę do załatwienia wielu spraw praktycznych. Najdobitniejszy wyraz znalazło to w negocjacjach, które doprowadziły do zniesienia tzw. wojny celnej między naszymi dwoma państwami, tj. tej sztucznej, dodatkowej bariery, jaka w czasach trudnej wymiany ekonomicznej czyniła tę wymianę między naszymi krajami prawie niemożliwą. Na podstawie tego gospodarczego układu możemy już i z Niemcami pracować nad stopniową odbudową współpracy międzynarodowej w dziedzinie ekonomicznej, tak ciężko dotkniętej zjawiskami ekonomicznymi ostatnich lat. (…)

Ze strony czynników rządowych kontakt ten znalazł też wyraz w wizytach wybitnych osobistości politycznych, bądź w charakterze półoficjalnym, jak wizyta ministra dr. Goebelsa, bądź też w charakterze prywatnym, jak ostatnio wizyta premiera pruskiego Goeringa.

Utworzenie ambasad w Berlinie i w Warszawie dało przedstawicielom obu państw pozycję, odpowiadającą ich znaczeniu.

Nie tracimy nadziei, że fala trudności finansowych i ekonomicznych, przechodząca przez cały świat i przejawiająca się również w dążeniu do autarkii, musi być uważana za zjawisko przejściowe, mimo długości jej trwania i szerokości zasięgu.

Za: Polska w latach 1918-1939. Wybór tekstów źródłowych do nauczania historii, pod. red. Wojciecha Wrzesińskiego, str. 269-270

 

A. Napisz, jaki układ został zawarty między Polską a Niemcami 26 stycznia 1934 r.

B. Wyjaśnij, czym była spowodowana i na czym polegała wspomniana w tekście wojna celna.

C. Wymień korzystne następstwa polityczne, będące następstwem układu z 1934 r.

D. Wyjaśnij pojęcie autarkia.

E. Wyjaśnij, do czego nawiązuje autor, mówiąc o fali trudności finansowych i ekonomicznych.