Pochwała pracy umysłowej. Zalety zawodu pisarza

Kamieniarz używa do swej pracy różnego rodzaju kamieni. Gdy skończy swe zaję­cia, ręce i ramiona jego są przepracowane i zniszczone, a cały jest wyczerpany. Jego uda i plecy są połamane.

Tkaczowi, który przebywa wciąż w warsztacie, wiedzie się nie lepiej niż kobie­cie, która musi stale pozostawać w domu. Pozycja, w jakiej przebywa podczas pra­cy, utrudnia mu oddech. Ponieważ tka siedząc na klepisku, jego uda stale uciskają żołądek.

Powiem ci teraz jak jest z zawodem rybaka. Temu również powodzi się bardzo źle: czyż jego praca nie odbywa się na brzegu rzeki gdzie czatują krokodyle?...

Spójrz pracuje on (górnik) z dala od światła słonecznego we wnętrzu ziemi. Duszą­cy pył węglowy wypełnia jego płuca i gryzie oczy. Jego ręce i kark omdlewają z wysił­ku, a chodnik w każdej chwili może zwalić mu się na głowę i pozbawić go życia. Kiedy indziej – odcięty od świata, kona śmiercią głodową przez długie tygodnie bez nadziei ratunku.

Popatrz więc, nie istnieje żaden zawód, który nie potrzebowałby nadzorcy. Tylko jeden pisarz - sam jest kierownikiem... Bądź zadowolony ze swego wywyższenia. Po­patrz: żadnemu pisarzowi nie brakuje... żadnych dobrych rzeczy z Domu Królewskiego. Bogini Urodzaju jest przy nim i ofiarowuje mu powodzenie w życiu. On pozostaje na czele, a jego matka i ojciec dziękują za to bogu.

Nauki Duaufa czyli Satyra na wszystkie zawody, cyt. za: W. Bator, Myśl starożytnego Egiptu, Kraków 1993, s. 109 - 110, 114 - 115

 

1. Wymień zalety zawodu pisarza.

2. Na podstawie wiedzy pozaźródłowej określ status społeczny pisarzy oraz wyjaśnij jego źródła.

3. Jaki to rodzaj źródła historycznego?