google.com, pub-4343798278943342, DIRECT, f08c47fec0942fa0

google.com, pub-4343798278943342, DIRECT, f08c47fec0942fa0

A A A

List Hozjusza, biskupa hiszpańskiej Kordoby, do cesarza Juliana Apostaty

Pamiętaj, żeś śmiertelny. Lękaj się dnia sądu. Staraj się by stanąć na nimi czysty i bez zmazy. Nie mieszaj się do tego, co należy do Kościoła. Nie wydawaj nam rozkazów, lecz raczej ucz się od nas, w co winieneś wierzyć. Bóg dał Ci rządy nad państwem, nam zaś nad Kościołem. Ktokolwiek sprzeciwia się naszej powadze, działa przeciw porządkowi bożemu. Bacz, byś nie popełnił ciężkiego przestępstwa, uzurpując sobie prawo Kościoła! Rozkazano nam oddawać cesarzowi, co cesarskie, Bogu zaś, co boskie. Nam więc nie wolno przyoblekać się we władzę panujących. Ty zaś nie masz udziału w sprawowaniu rzeczy świętych.

Uważam za swój obowiązek napisać to, pragnąc Twojego zbawienia. Jest to zarazem wszystko, co mogę przekazać, odpowiadając na Twój list. Nie będę utrzymywał wspólnoty z arianami; przeciwnie, przeklinam ich herezję. Nie podpiszę potępienia Atanazjusza, boś sam uznał, że on niewinny, przyzywając go i pozwalając  mu powrócić z honorami do ojczyzny, gdzie objął rządy nad tamtą gminą.

Cesarstwo rzymskie. Wybór tekstów do ćwiczeń z historii starożytnej, oprac. L. Owczarek, Kielce 1986, str. 169-170

 

1. Na podstawie wiedzy pozaźródłowej wyjaśnij, kim był Julian Apostata i jaką rolę odegrał w historii starożytnego Rzymu.

2. Wyjaśnij pojęcie: herezja

3. Jakie, zdaniem autora cytowanego listu, powinny zachodzić wzajemne relacje między władzą kościelną, a władzą świecką?