Alvaro Velho o kontaktach handlowych Kalikatu

Z okolicy Kalikatu, która zwie się Górne Indie, pochodzą przyprawy korzenne, używane na wschodzie, na zachodzie, w Portugalii oraz we wszystkich innych krajach świata. Z Kalikatu pochodzi także wiele różnych kamieni szlachetnych. W mieście tym są następujące korzenie z miejscowych zbiorów: imbir, pieprz i cynamon, choć ten ostatni nie jest tak dobry jak z wyspy Cejlon, oddalonej stąd o osiem dni drogi, skąd również trafia do Kalikatu. Goździki natomiast przychodzą do Kalikatu z wyspy zwanej Malakka. W Kalikacie korzenie ładowane są na nawy z Mekki i przewożone do leżącego w Arabii portu Dżidda. Podróż z tej wyspy do Dżiddy trwa pięćdziesiąt dni przy wietrze z rufy, gdyż tamtejsze nawy nie żeglują przy bocznym wietrze. W Dżiddzie, gdzie rozładowuje się statki, kupcy płacą wielkiemu sułtanowi myto. W tym samym porcie korzenie ładuje się na mniejsze statki, płyną one Morzem Czerwonym do miejsca zwanego Tur, leżącego na Synaju obok Św. Katarzyny, gdzie również pobierane jest myto. Tutaj kupcy wynajmują wielbłądy płacąc po cztery cruzados [moneta używana w handlu na Wschodzie, równa 380 realom portugalskim] za każdego i przez dziesięć dni wiozą korzenie do Kairu, gdzie znów płacą myto. W drodze do Kairu są często napadani przez rabusiów, zarówno Beduinów, jak i innych.

Tutaj korzenie ponownie ładuje się na statki, kursujące po Nilu, rzece płynącej z kraju Kapłana Jana, czyli z Dolnych Indii, i płyną tą rzeką przez dwa dni do miejsca, które nazywa się Roseta, gdzie znów płacą myto. Tu korzenie ponownie ładują na wielbłądy i w ciągu jednego dnia przewożą je do miasta zwanego Aleksandria, będącego morskim portem. Stąd korzenie są zabierane przez galery weneckie i genueńskie.

Alvaro Velho, Relacja z wyprawy Vasco da Gamy do Indii

Cyt. za: Wiek XVI-XVIII w źródłach. Wybór tekstów źródłowych z propozycjami metodycznymi dla nauczycieli historii, studentów i uczniów, opracowali M. Sobańska-Bondaruk, S. B. Lenard, Warszawa 1999, str. 32-33

 

A. Na podstawie tekstu źródłowego wyjaśnij, dlaczego towary sprowadzane ze Wschodu w Europie osiągały bardzo wysokie ceny.

B. Zlokalizuj na mapie szlaki handlowe przedstawione w źródle.