Robert Owen o podziale pracy w osiedlach fabryczno-rolniczych
Kobiety będą zajmowały się, po pierwsze, dziećmi oraz utrzymaniem w zupełnym porządku pomieszczeń, po drugie, pracą w ogrodach warzywnych i uprawą warzyw dla potrzeb kuchni gminy, po trzecie, będą pracowały w tych gałęziach przemysłu, w których praca ich może znaleźć z powodzeniem zastosowanie, po czwarte, będą szyły odzież dla mieszkańców gminy, po piąte będą pełniły dyżury w kuchni gminnej, w jadłodajniach i sypialniach, a po uzyskaniu odpowiedniej kwalifikacji będą również zajmowały się w pewnym zakresie wychowaniem dzieci w szkołach.
Starsze dzieci określoną część dnia, w miarę swych sił będą się przyzwyczajać do tego, by pomagać dorosłym w ich pracy w ogrodach warzywnych albo w fabrykach. Mężczyźni wszyscy bez wyjątku będą się zajmować rolnictwem czy pracą w fabryce lub też inną pracą niezbędną dla gminy.
Historia powszechna. Czasy nowożytne 1640-1870. Wybór tekstów źródłowych pod red. B. Krauzego, Warszawa 1951, cz. II, str. 91
1. Na podstawie wiedzy pozaźródłowej napisz, kim był Robert Owen.
2. Czy Robert Owen był zwolennikiem pełnego równourpawnienia kobiet i likwidacji różnic między płciami? Uzasadnij swoją odpwiedź odwołując się do treści źródła.