Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Traktat tzw. Loewenwolda [dyplomata rosyjski] z 1732/1733 r.

 [Trzy mocarstwa postanowiły] użyć wszelkich środków zgodnych z polską konstytucją, aby na elekcji wybrano króla, który byłby w stanie utrzymać pokój i dobre stosunki z sąsiadującymi państwami; doświadczenie wykazało, że francuska partia w Polsce wznieca ciągle niepokoje przeciw cesarzowi i królowi pruskiemu, a równocześnie intrygami w Konstantynopolu zagraża Rosji (...).

W Polsce może powstać stronnictwo popierające Stanisława [Leszczyńskiego] i podburzające do czynów bezprawnych i przeciwnych postanowieniom Rzeczypospolitej [na mocy konstytucji sejmowych Leszczyński został ogłoszony banitą, a co za tym idzie nie mógł piastować urzędów], sojusznicy przeto zobowiązują się w czasie elekcji wystawić na polskich granicach armie, nie w celu narzucenia wyboru siłą orężną, lecz aby ochraniać polską wolność od wszelkiego skrępowania ze strony państw postronnych.

Za: Historia Polski 1648-1764. Wybór tekstów, opracowali Bohdan Baranowski, Julian Bartyś, Jerzy Michalski, Warszawa 1956, str. 337

 

A. Jakie zastrzeżenia miał Loewenwold wobec kandydatur do tronu polskiego wymienionych w tekście.

B. Wyjaśnij, na czym polegała przewrotność uzasadnienia dla obsadzenia granic Rzeczypospolitej wojskami państw sąsiednich.