Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Prawo o sejmikach, 1791 r.

Co do osób miejsce i głos na sejmikach mających

1mo. Wszyscy dziedzice szlachtę, jakikolwiek z swego dziedzictwa ziemskiego, i z posesyi swoich dóbr tejże na­tury in potioritate mianych podatek do skarbu Rzeczypospo­litej opłacający. Tudzież za życia rodziców ich synowie niewydzieleni.

2do. Bracia rodzeni po ojcu dziedzictwo mający, jesz­cze niedzietni.

3tio. Zastawnicy szlachta ci tylko, którzy z swych po­sesyi opłacają, podatku dziesiątego grosza złotych sto.

4to. Szlachta posesorowie dożywotni, którzy z dóbr ziemskich podatku Rzplitej dziesiątego grosza opłacają

złotych sto.

5to. Szlachta w służbie wojskowej będąca, posesyje w własnych ziemiach lub powiatach prawem za dostateczne uz­nane mająca, w czasie pokoju urlopowani respective od swoich komend.

6to. Każda posesyja w zwy ż wyrażonych punktach wyszcze­gólniona rozumieć się ma za prawną, gdy przed rokiem urzędownie nabyte i aktualnie posiadana będzie.

Co do osób głosu na sejmikach niemających

Głosu na sejmikach nie mają:

1mo. Najprzód szlachta, którzy nie będą mieli której­kolwiek aktualnej posesji, w prawie teraźniejszym o sej­mikach wyszczególnionej.

2do. Szlachta na gruntach bądź królewskich, duchownych lub ziemskich, choćby prawem dziedzicznym siedząca, ale władzy zwierzchnej prywatnej podległa, czyli też do opła­cenia czynszu, daniny, albo do jakiejkolwiek prywatnej posługi, z gruntu komu obowiązana.

3tio. Szlachta grunta ordynackie, choć dziedzictwem posiadająca, lecz z tychże gruntów do służby prywatnej ordynackiej obowiązana.

4to. Szlacata dzierżawcy arędowni.

5to. Niemający lat ośmnastu skończonych.

6to. Crimine notati po kondemnacie lub dekrecie, choć­by nieostatecznym.

Historia Polski nowożytnej, Wybór tekstów źródłowych, cz. 1., wybór i opracowanie Stefan Ochmann, Krystyn Matwijowski, Wrocław 1980, str. cz. 1.70-71

 

A. Wyjaśnij, według jakiego kryterium dokonano podziału szlachty na posiadających i nie posiadających prawa głosu na sejmikach.

B. Wyjaśnij, na czym polegało polityczne znaczenie cytowanej uchwały