Dodaj tę stronę do ulubionych i odwiedzaj ją częściej!!!

 

Rozporządzenie w sprawie rekruta

RNN [Rada Najwyższa Narodowa], wchodząc w wielkie zamiary Najwyższego Naczelnika, a chcąc rozrządzenia jego, wykonywane już w województwach, które się naprzód za powstaniem oświadczyły, do całego rozciąg­nąć kraju, ogłasza je w następujących punktach i komisjom po­rządkowym w swoich województwach i powiatach jak najprędzej przywieść do skutku nakazuje:

1° Z 5 dymów w miastach, miasteczkach i wsiach ma być dostawiony na rekruta jeden człowiek młody, zdrowy i czerstwy z bronią, tj. karabinem i z kilku ładunkami albo piką 11 stóp długą lub też kosą wprost osadzoną i siekierą; ubrany po wieśniacku, jak pospolicie wieśniacy na wsiach chodzą, żeby miał koszul dwie, buty dobre, czapkę, płachtę, czyli grube przeście­radło z dwóch brytów, żeby był opatrzony sucharami na dni 6 i lenung [żołd] miał dany na jeden miesiąc, co czyni złp 15.

2° Z 50 dymu ma być dostarczony jeden rekrut konny, t. j. żeby miał konia wartującego złp 250, z całym ubraniem do jeż­dżenia, uzbrojony szablą, parą pistoletów i piką. Na takich rekru­tów mają być wydani ludzie dobrze na koniach siedzieć umiejący, jacy są: masztalerze, myśliwcy itd.

Wypisy źródłowe do historii polskiej sztuki wojennej, zeszyt dziesiąty: Polska sztuka wojenna w okresie powstania kościuszkowskiego, oprac. A. Zahorski, Warszawa 1960, str. 88-90

 

A. Przedstaw zasady tworzenia wojska regularnego.

B. Przedstaw ubiór i uzbrojenie żołnierzy piechoty i kawalerii.