Dodaj tę stronę do ulubionych i odwiedzaj ją częściej!!!

 

Relacja księcia Maksymiliana Bawarskiego o bitwie pod Białą Górą z 1620 r.

Nieprzyjaciel był liczny, nie brakło mu żołnierzy weteranów, a samo położenie dodawało mu otuchy, ustawił się przeciwko nam na górze, przyległej do miasta Pragi. A podczas gdy ja ze swym wojskiem byłem przez całą niemal noc w marszu, tego tylko pragnąc, aby mi danym było nieprzyjaciela dosięgnąć i z nim się zetrzeć, nieprzyjacielowi natomiast wypadło stoczyć z nami łatwą bitwę w najdogodniejszym dla siebie warownym miejscu. (…) Nasze wojsko zrazu jakby chwiać się poczęło, lecz odzyskawszy rychło ducha, z taką szybkością poszło na wroga, że wnet opanowało wielkie działa spiżowe (...), a rozproszeni zbiegowie, rażeni i rąbani nieprzyjaciele, poszli na zupełną zagładę. Nasi nie prędzej powstrzymali się, aż w pościgu za uchodzącymi zaczęli pod samym miastem siać wśród nich spustoszenie. Skutkiem tego tak wzrosła liczba zabitych, że liczono ich na wiele tysięcy, podczas gdy z naszej strony brak zaledwo stu ludzi, wielu jednak odniosło rany. (…)

Oprócz tych mnogich nieprzyjaciół, zostali w pień wycięci, dostało się kilkuset z nich do niewoli, a między nimi znajduje się najstarszy syn ks. Anhald, który jest ciężko ranny, dwóch hrabiów, wiele szlachty i starszyzny wojskowej. W tej bitwie zdobyto na nieprzyjacielu, oprócz stu sztandarów, dziesięć ciężkich armat do zaprzęgu.

Następnego dnia, tj. 9 listopada, wysłała Praga do mnie listy z poddaniem się w zupełną moc cesarza. Trzeciego dnia mieszkańcy tak nowej, jak starej Pragi przyrzekli wszyscy bez wyjątku posłuszeństwo cesarzowi i dziś właśnie stany Królestwa Czeskiego, hrabiowie i baronowie, błagając publicznie o odpuszczenie popełnionej zbrodni, złożyli mi, jako zastępującego cesarza, nową przysięgę, wyrzekając się wszelkich związków, zawartych tak z Węgrami, jak z innymi, a dokumenta owych sojuszów oddali do mych rąk.

W ten sposób (Bogu jedynemu niechaj będzie chwała) już Austria Górna siłą do uległości cesarzowi doprowadzona, Austria Dolna uspokojona i od wrogów uwolniona, wiele miast i twierdz czeskich wziętych, pod Pragą wojsko nieprzyjaciela rozbite, Praga zajęta, a stany Królestwa Czeskiego powracające pod zwierzchność cesarza - oto pokrótce opowiedziane wypadki, z powodu których należy Kościołowi rzymskiemu złożyć gratulacje.

Za: Wiek XVI-XVIII w źródłach. Wybór tekstów źródłowych z propozycjami metodycznymi dla nauczycieli historii, studentów i uczniów, oprac. M. Sobańska-Bondaruk, S. B. Lenard, Warszawa 1999, str. 238-139

A. Na podstawie wiedzy źródłowej wyjaśnij genezę bitwy pod Białą Górą.

B. Oceń skalę zwycięstwa wojsk cesarskich.

C. Przedstaw skutki polityczne bitwy pod Białą Górą.