Dodaj tę stronę do ulubionych i odwiedzaj ją częściej!!!

 

Wyrok śmierci na króla, 27 I 1649 r.

Izba Gmin narodu angielskiego, zgromadzona w parlamencie, ostat­nio uchwalonym aktem—ustanowiła i upoważniła nas jako trybunał dla przesłuchania i osądzenia Karola Stuarta króla Anglii za zbrodnie i zdrady wymienione w powyższym akcie. Podług Jego osnowy (…) Karol Stuart zostawszy królem Anglii (…) obowiązany był na mocy udzielonego zaufania, przysięgi i urzędu sprawować powierzoną mu władzę dla dobra i korzyś­ci ludu oraz zachowania jego praw i wolności. Niemniej jednak powziął on niecny zamiar stworzenia i utrzymania władzy nieograniczonej i tyrańskiej, by móc rządzić stosownie do swej woli, jako też obalenia praw i wolności ludu. (…) Dla dopięcia tych celów i osłonięcia siebie i swych adherentów w ich niecnych praktykach wywołał w sposób zdradziecki i złośliwy wojnę przeciwko obecnemu parlamentowi i reprezentowanemu w nim narodowi.

(…) Po długich i dojrzałych rozważaniach trybunał czuje się w są­dzie swym i sumieniu dostatecznie, przeświadczony, (…) że Karol Stuart był podżegaczem, sprawcą i kontynuatorem tej nienaturalnej, okrutnej i krwawej wojny, a przez to winien Jest zdrady stanu, morderstw, gra­bieży, podpaleń, łupiestw, spustoszeń, szkód i nieszczęść wyrządzonych narodowi w trakcie wojny i spowodowanych przez nią. Za wszystkie te zdrady i zbrodnie trybunał orzeka, że Karol Stuart jako tyran, zdrajca, morderca i wróg publiczny wszystkich zacnych ludzi tego narodu ukarany na być śmiercią przez ścięcia głowy z tułowia.

Za: Andrzej Link-Lenczewski, Wojciech Magdziarz, Andrzej Sowa, Historia powszechna 1648-1789. Wybór tekstów źródłowych, Kraków 1976, str. 60-61

 

A. Wymień zarzuty stawiane Karolowi I.

B. Oceń trafność zarzutów stawianych Karolowi I.

C. Na podstawie wiedzy pozaźródłowej oceń legalność działań Izby Gmin.