Dodaj tę stronę do ulubionych i odwiedzaj ją częściej!!!

 

Krwawe porachunki restauracji według Dziennika Samuela Pepys’a

13 października [1660 r.]. Poszedłem na Charing Cross zobaczyć jak wieszano, włóczono i ćwiartowano generała-majora Barrisona, podczas egzekucji wyglądał tak wesoło, jak tylko można wyglądać w podobnym położeniu. Jego głowa i serce zostały pokazane ludowi przy wielkich krzy­kach (radości. Przed śmiercią miał jakoby powiedzieć, że wie pewnie, iż zasiędzie wnet po prawicy Chrystusa, aby sądził tych, którzy go ninie sądzą. Trzeba trafu, że widziałem ścięcie króla w Whitehall, a teraz pierwszą krew na pomstę za króla wylaną. (…)

20 października. Jadłem obiad z milordem i jego żoną, milord był wesół i chełpił się, jak to on będzie miał francuskiego kucharza i koniuszego, a jego pani i córka będą nosić czarne „muszki”, co mi się zdało bardzo dziwne, ale on stał się już zupełnym dworakiem, m. in. gdy milady powiedziała, że chciałaby wydać córkę Jem za jakiego dobrego kupca, on powiedział, że niechajby już ona raczej nosiła tobół kramarski na plecach, byleby wyszła za szlachcica. Tego dnia widziałem na Aldersgate wywieszone członki straconych zdrajców, co było smutnym widokiem, i mówiąc ogółem, krwa­we to były te dwa ostatnie tygodnie, w które aż dziewięciu wieszano, włó­czono i ćwiartowano.

4 grudnia. Tego dnia Parlament uchwalił, aby ciała Olivera Cromwella, Iretona i Brandshawa były wyjęte z grobów w Opactwie Westminsterskim, powieszone, a potem pod szubienicami pochowane, czym jestem bardzo wstrząśnięty, żeby człowiekowi takiego męstwa wyrządzona była taka zniewaga, choćby skądinąd na to zasłużył.

19 kwietnia [1662]. Tego ranka, zanim do urzędu, poszedłem do więzie­nia w Algate, gdzie z narożnego kramu sukiennika widziałem Barkesteada, Okeya i Corbeta wiezionych na egzekucję do Tyburne, tam byli wieszani i ćwiartowani. Wszyscy Dziennik Samuela Pepysa, wybór przekład i przypisy Marii Dąbrowskiej, Warszawa 1954, t. I, str. 104-119

 

A. Rozstrzygnij, czy autor źródła był rojalistą. Odpowiedź uzasadnij, powołując się na treść źródła.

B. Napisz, kto był celem represji przedstawionych w źródle.