Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Rządy Jakuba II Stuarta

Fragmenty z memoriału protestantów angielskich, przed­stawionego księciu Wilhelmowi Orańskiemu i jego żonie Marii z domu Stuartów w r. 1688

Nie tajno jest Waszym Wysokościom, że protestanci angielscy, trwając w wiernym przywiązaniu do zasad i nauk swej religii, jak również do sprawiedliwej i legalnej formy rządu Królestwa, są wielokrotnie trapieni i uciskani strasznie przez machinacje i praktyki papistów – pod osłoną imienia i powagi królewskiej.

Na każdym kroku żąda się od nich, aby na swych urzędach i stanowiskach swych spełniali rzeczy niezgodne z prawem i sprawiedliwością, za które nie będą mogli wziąć w swym su­mieniu odpowiedzialności przed Bogiem i ludźmi: nie mając żadnego względu na ich sumienie, zmusza się ich do tego po­strachem odebrania urzędów, jako też innymi groźbami (…). Od­biera się im swobodny wybór magistratów i urzędników miej­skich, ustanawiając takich, których można później zatrzymać lub samowolnie (…) wypędzić, stosownie do tego, czy okażą się gotowi, by dostosować się do zamiarów papistów i popierać ich przez nieświadomość lub przedajność (…). Ochrona prawa, usta­nowiona przez króla i parlamenty, w celu zażegnania niebezpie­czeństw zagrażających religii i wolności obywateli, została zni­weczona absolutnymi rozporządzeniami królewskimi i stała się bezskuteczna. (…) Wskutek takiego postępowania wstrząśnięte zostały podstawy, na których opierają się nasze prawa i włas­ność . (…) Wbrew wyraźnym ustawom królestwa, wznowionym niedawno przez parlament, utrzymuje się stałą armię złożoną z papistów i najemnych żołdaków, która, rozrzucona po całym królestwie w czasie zupełnego pokoju, przejmuje lękiem głę­bokim protestantów, zmuszanych przyjmować tych żołnierzy na kwatery (…). Zawieszono wszystkie statuty, które wydawano co pewien czas od lat 500 odnośnie do rzekomej władzy i prak­tyk papieża i duchowieństwa (…) W podobny sposób traktuje król trybunały: sędziowie najbardziej nawet zasłużeni około sprawy papistów pozbawieni są swych urzędów, zaszczytów i pensyj, jeśli ważą się uniewinniać tych, których skazania król sobie życzy (…)

Po tym wszystkim, czyż można mieć wątpliwości co do-zamiarów królewskich zniszczenia naszych praw i naszej formy rządu, aby otworzyć wrota papizmowi?

Historia powszechna 1648-1789, oprac. Kazimierz Piwarski, Warszawa 1954, str. 25-26

 

A. Wymień zarzuty stawiane Jakubowi II przez protestantów.

B. Oceń wiarygodność źródła.