Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Akt nawigacyjny z 9 października 1651 r.

W celu zwiększenia floty handlowej i zachęcenia do żeglugi naszego narodu, co dzięki opatrzności i opiece boskiej jest tak wielkim środkiem dobrobytu i bezpieczeństwa naszej Republiki, przez obecny parlament i na mocy jego władzy zostaje postanowione:

po pierwszym grudniu 1651 r. i na przyszłość żadne towary bądź jakiekolwiek produkty, czy to płody ziemi, czy przetwory i wyroby z Azji, Afryki bądź Ameryki lub z jakiejś ich części bądź z jakichś wysp należących do nich (...), jak również z angielskich plantacji oraz innych, nie będą przywożone bądź dostarczane do republiki angielskiej bądź Irlandii albo jakichkolwiek krajów bądź obszarów przynależnych do tej republiki, bądź stanowiących jej własność, na jakimkolwiek innym okręcie bądź okrętach, jakimkolwiek statku bądź statkach, ale jedynie na takich, które rzeczywiście i bez oszustwa przynależą tylko do ludzi naszej republiki albo naszych plantacji, którzy są ich właścicielami bądź prawnymi posiadaczami; (…)

Za: Wiek XVI-XVIII w źródłach. Wybór tekstów źródłowych z propozycjami metodycznymi dla nauczycieli historii, studentów i uczniów, opracowali M. Sobańska-Bondaruk, S. B. Lenard, Warszawa 1999, str. 306

 

A. Rozstrzygnij, czy postanowienia Aktu nawigacyjnego były realizacją polityki merkantylnej. Odpowiedź uzasadnij.

B. Wyjaśnij, jakie znaczenie wydanie Aktu nawigacyjnego miało dla gospodarki Republiki Zjednoczonych Prowincji.