Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Opis koronacji carowej Maryny Mniszchówny w Moskwie w 1606 r.

Wszedł car [Dymitr Samozwaniec] z carową [Maryną Mniszchówną] do tej sali, gdzie posłów przyjmowano. Tam usiadł car w majestacie, a carowa w drugim na lewej stronie, niżej, niedaleko od jego majestatu, lecz w mniejszym. (...) Wte­dy patriarcha (...) na misie koronę przyniósł i do cara z nią podszedł, którą car, pocałowawszy, kazał nieść do carowej. Gdy także carowa to uczyniła, niósł ją stamtąd precz. Po małej chwili [car] powstał i szli już na koronację do cerkwi. (...) l tak przyszli do cerkwi sobornej Przeczystej Bogarodzicy, gdzie  aby się nie nacisnęło bardzo wiele [ludu] – zaraz zawarto za nimi cerkiew i nie było znaku ciżby. Po gankach tych, począw­szy od samych pokojów aż do wielkiej sali i z onej sali z góry na dół zszedłszy do cerkwi, którędy szedł car, usłane było we dwa pola po ziemi brunatnym aksamitem podłym. W cerkwi, gdzie było theatrum na półtora chłopa wzwyż uczynione, czer­wonym falendyszem karmazynowej maści wszystko obili, na którym były trzy stołki: jeden dla patriarchy, który stał po prawej stronie, drugi dla cara we środku i trzeci dla carowej po lewej stronie. (...) Gdy już śpiewania odprawowali, przyniesiono na­przód noszenie [tj. ubranie] jakieś carskie, które, powstawszy z miejsca swego, patriarcha włożył na carową. Po wtóre na tejże misie przyniesiono diademy i to także na głowę, na ramiona włożył tenże patriarcha. (...) Po trzecie przyniesiono carski wieniec (to jest koronę) na misie złotej i ten także jej na głowę włożywszy, patriarcha błogosławił i przez szatę rękę całował. Po nim inni duchowni całowali jej rękę jeden po drugim. A zatem świeccy senatorowie i wszyscy gromadą win­szowali przez kniazia Mścisławskiego i poddaństwo carowej oddawali, bo już przedtem po dwa dni (...) według zwyczaju swego krest [tj. krzyż] onej całowali, to jest przysięgę wyko­nywali. Po długich ceremoniach i śpiewach, zszedłszy z majestatu i biwszy czołem we drzwiach carskich [tj. w carskich wrotach], szedł car na miejsce swe do formy, gdzie carowie zwykli w cerkwi zawsze siadać, a carowa do zakrystii dla odprawienia swego nabożeństwa weszła.

Poselstwo od Zygmunta III, króla polskiego, do Dymitra Iwanowicza, cara moskiewskiego, z okazji jego zaślubin z Maryną Mniszchówną

Za: Wielka historia świata, T. 7: Świat w XVII wieku, pod red. Antoniego Podrazy, Kraków 2005, str. 273

 

A. Na podstawie wiedzy pozaźródłowej przedstaw okoliczności małżeństwa Dymitra z Maryną Mniszchówną.

B. Rozstrzygnij, czy koronacja Maryny odbyła się w obrządku katolickim, czy prawosławnym. Odpowiedź uzasadnij powołując się na treść źródła.

C. Opisz kluczowe etapy koronacji Maryny.