Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Kwestia rodu szlacheckiego w świetle konstytucji sejmowej z 1505 r.

A ponieważ wynikła kwestia o rodzie szlacheckim, który przez niektórych w odmienny sposób bywa tłumaczony, deklarujemy, że gdy idzie o niniejszy statut, ten tylko może być nazywany szlachcicem i godnym wspomnianych dostojeństw i dobrodziejstw, którego każdy z rodziców byłby szlachcicem i pochodził ze szlacheckiej rodziny: i żeby tak on sam jak jego rodzice mieszkali i mieszkają w swoich posiadłościach, grodach, miasteczkach lub wsiach, wedle obyczaju ojczyzny i zwyczaju szlachty, żyjąc wedle ustaw i praw szlachty naszego królestwa. W którym to rodzie szlachectwa uważamy, że tych także szlachtą należy nazywać, którzy choć z matki pospoli­tej, jednak z ojca szlachcica zostali spłodzeni: których jednak­że rodzice i oni sami jeśli żyją i żyli na wzór innych szlachty w królestwie, jak wyżej [powiedziano]: i jeżeli nie wykonywali i nie wykonują takich sztuk i działań, którymi na ogół zwykli zajmować się mieszczanie i ci, którzy przebywają w miastach, albowiem przy przeciwnej praktyce sama szlacheckość zwykła przechodzić na kon­dycje [stan] pospolity i plebejski.

Z konstytucji sejmu radomskiego, 1505 r.

Za: Wybór tekstów źródłowych z historii państwa i prawa polskiego epoki feudalizmu. Szlachta, opracował Stanisław Rogowski, Wrocław 1977, str. 85

 

A. Na podstawie źródła oraz wiedzy pozaźródłowej wyjaśnij, dlaczego sejm radomski z 1505 r. przyjął postanowienie dotyczące kwestii szlachectwa.

B. Przedstaw warunki przynależności do stanu szlacheckiego.

C. Wyjaśnij, w jakich okolicznościach następowała utrata szlachectwa.