Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Unia Lubelska z r. 1569

1. W Imię Pańskie, Amen. Ku wiecznej pamięci sprawy niżej opisa­nej   (...)

3. Iż już Korona i Wielkie Księstwo Litewskie jest jedno nierozdzielne i nieróżne ciało, a także nieróżna ale jedna spólna Rzeczpospolita, która się ze dwu państw i narodów w jeden lud zniosła i spoiła.

4. A temu obojemu narodowi, żeby już wiecznemi czasy jedna głowa, jeden pan i jeden król spólny rozkazował, który spólnymi głosy od Polaków i od Litwy obran, a miejsce obierania w Polszcze, a potym na Królestwo Polskie pomazan i koronowan w Krakowie będzie, któremu obieraniu we­dle przywileju Aleksandrowego [przywilej mielnicki z 1501 r.] niebytność której strony przekazać nie ma, abowiem powinnie et ex debito [i z obowiązku] rady i wszystkie stany Korony Pol­skiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego wzywane być mają. (…)

7. A przy koronacyi nowego króla mają być przez króla koronowanego poprzysiężone i zaraz konfirmowane [zatwierdzone] na jednym liście i jednymi słowy na wieczne czasy prawa, przywileje i wolności poddanych wszystkich oboj­ga narodów i państw tak złączonych.

8. Sejmy i rady ten obój naród ma zawżdy mieć spólne koronne pod królem polskim panem swym i zasiadać tak panowie między pany osobami swemi, jako posłowie między posły i radzić o spólnych potrzebach, tak na sejmie jako i bez sejmu w Polszcze i w Litwie.

16. Sejmów innych żadnych osobnych stanom koronnym i litewskim król J. M. składać nie będzie, jedno zawżdy spólne sejmy temu obojemu narodowi, jako ciału jednemu w Polszcze składać będzie, gdzie się J. K. Mci i radom koronnym i litewskim nasłuszniej zdać będzie (...).

Teksty źródłowe do nauki historii w szkole, nr 20: Ustrój Polski w XVI-XVIII wieku, opracował Wojciech Szczygielski, Warszawa 1960, str. 7

 

A. Przedstaw tryb wyboru króla.

B. Wyjaśnij znaczenie punktu 7.

C. Omów zasady funkcjonowania sejmu.