Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Komunikat    gazety „Wiadomości” 

Z obozu pod Połtawą, w liś­cie z dnia 27 czerwca, własno­ręcznie przez jego cesarską mość napisanym do najdostoj­niejszego cesarza carewicza czytamy:

Oznajmiam wam o niezwykle wielkim zwycięstwie, jakie Pan Bóg, dzięki nie dającemu się opisać męstwu naszych żoł­nierzy, raczył nam zesłać, a okupionym niewielką ilością krwi wojska naszego.

Dnia tego samego rana zawzięty wróg   atakował całą swoją   armią   konną   i   pieszą naszą    jazdę,   która    chociaż dzielnie trzymała się, zmuszo­na jednak została do cofnięcia się, ale z wielkimi dla nieprzyciela stratami.   Następnie nieprzyjaciel ustawił się frontem naprzeciwko    naszego    obozu, a my niezwłocznie z umocnionego  obozu wyprowadziliśmy przeciw niemu całą naszą pie­chotę,    z    jazdą   na   obydwu skrzydłach. Ujrzawszy to, nie­przyjaciel natychmiast zaczął nas atakować. Wyszliśmy mu naprzeciwko i tak go spotkaliśmy, że wnet spędziliśmy z pola, zdobywając   liczne   sztandary i działa, biorąc do niewoli ge­nerała    marszałka    polowego Rehnschölda, razem z czterema innymi generałami, a mianowicie: Schlippenbachem,   Stakelbergiem, Hamiltonem i Rozenem.   Wzięty również został pierwszy minister hrabia Piper, z sekretarzami Hermelinem i Zydergermem, z kilku tysiącami oficerów i szeregow­ców, o czym szczegółowo wkró­tce napiszemy (a co obecnie wobec pośpiechu jest niemoż­liwe).   Jednym   słowem, cała nieprzyjacielska armia faetonów została rozgromiona. (A o królu jeszcze nic nie wie­my, czy jest z nami, czy też u ojców naszych przebywa). Za resztkami pobitego nieprzy­jaciela wysłani zostali genera­łowie porucznicy książę Golicyn i Bour z jazdą.

O tej naszej niesłychanej nowinie oddajemy należną wdzięczność Bogu, który zesłał zwycięstwo, a wam, panom ministrom i wszystkim na­szym gratulujemy zwycięstwa.

Pojmany jeszcze został książę Wirtelberski, krewniak samego króla szwedzkiego.

Otrzymano i wydrukowano w Moskwie dnia 2 lipca 1709 r.

Za: Historia nowożytna 1648-1789. Wybór tekstów, oprac. K. Piwarski, Warszawa 1954, str. 117-119

 

A. Napisz, kto był autorem cytowanego tekstu.

B. Oceń rozmiary zwycięstwa wojsk rosyjskich w bitwie pod Połtawą.