Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Walka plebejuszy z patrycjuszami według Liwiusza

Między patrycjuszami a ludem wrzała wewnętrzna nienawiść, najwięcej z powodu uciemiężenia dłużników. Szemrali, że w polu walczą za wolność i państwo, a w domu przez współobywateli są więzieni i uciskani, i wolność ich bezpieczniejsza jest na wojnie niż w pokoju, pewniejsza wśród nieprzyjaciół niż wśród obywateli. […]

Wśród tych sporów zawisła nad Rzymem inna, jeszcze większa groza: jeźdźcy latyńscy nadbiegli z niepokojącą wiadomością, że Wolskowie nadchodzą z wojskiem jako wróg, by napaść na miasto. Z innym sercem przyjęli tę wiadomość patrycjusze, a innym lud […]. Lud skakał z radości, mówił, że sami bogowie przychodzą pomścić bezwzględność patrycjuszów! Jeden drugiego namawiał, żeby nie stawał do wojska […]. Konsul zakończył zebranie senatu i poszedł na zgromadzenie ludu. Tam zapewnił, że senatorowie myślą o tym, jak przyjść z pomocą ludowi. […]Mowie tej dodał zaraz wagi rozporządzenia, że nikt obywatela rzymskiego nie może trzymać w kajdanach lub w więzieniu, żeby ten nie mógł zgłosić się u konsula do wojska i dalej, że nie wolno zabierać lub sprzedawać dóbr żołnierza dopóki ten będzie w obozie, ani nie wolno trzymać w służbie jego dzieci lub wnuków. Po ogłoszeniu tego rozporządzenia wszyscy dłużnicy i ci, co byli na miejscu, wstąpili natychmiast do wojska […].

Poczęto więc obradować nad wzajemnym porozumieniem i zgodzono się na takie warunki, że lud ma mieć swoich urzędników nietykalnych […], a żadnemu patrycjuszowi nie będzie wolno tego urzędu piastować. […].

Tytus Liwiusz, Dzieje Rzymu od założenia miasta (fragment) za: Starożytność. Teksty źródłowe, oprac. G. Chomicki, S. Spawski, Kraków 1999, s. 218-220

1. Przedstaw przyczyny konfliktu w społeczeństwie rzymskim przedstawione w tekście.

2. Wyjaśnij, w jaki sposób plebejusze wywalczyli ustępstwa ze strony patrycjuszy.

3. Wymień ustępstwa, jakie uzyskali plebejusze.

4. Na podstawie wiedzy pozaźródłowej napisz nazwę urzędu, którego powstanie zostało przedstawione w ostatnim akapicie cytowanego źródła.