Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Bitwa pod Kannami według Plutarcha

(…) najsilniejsze i najbitniejsze jednostki ustawił Hannibal na obu skrzydłach frontu, a środek wypełnij samymi słabszymi ludźmi i wysunął się nim znacznie naprzód, tworząc w ten sposób falangę w kształcie klina.

Cały zaś ten plan Hannibala obliczony był na, że Rzymianie przerwą ten wysunięty naprzód środek klina, który następnie pod ich naporem będzie się cofał, tworząc wgłębienie i wciągając Rzymian w obręb punickiej falangi. W tym zaś momencie owe silne jej skrzydła miały zgodnie z rozkazem Hannibala rozpocząć z obu stron bardzo ostre natarcie z boku, a następnie otoczyć nieprzyjaciela, zamykając go z tyłu. I to właśnie przyczyniło się najbardziej do rzezi Rzymian w tej bitwie.

Gdy przyszło do bitwy i środek punickiego klina zaczął się cofać, Rzymianie nacierając dostali się w utworzone w nim w ten sposób wgłębienie, a linia frontu Hannibala przybrała z kolei kształt półksiężyca. W tej chwili zaś dowódcy doborowych oddziałów Hannibala na skrzydłach przeprowadzili manewr okrążający z jednej strony w prawo, z drugiej w lewo i zaatakowawszy Rzymian z tyłu, wszystkich, którzy nie zdążyli wymknąć się z tego okrążenia, ścisnęli i wybili w pień.

Plutarch, Żywoty sławnych mężów, przeł. M. Brożek. Zakład im. Ossolińskich, „Biblioteka Narodowa”. Seria II. Wyd. IV; nr 3, str. 476

 

1. Wyjaśnij, na czym polegała zasadzka zaplanowana i zrealizowana przez Hannibala.

2. Na podstawie źródła i wiedzy pozaźródłowej oceń znaczenie bitwy pod Kannami.