Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Wąchock w kampanii Mariana Laniewicza

Z poprzednich listów widziałeś, żeśmy tylko przebiegami i zuchwałymi manewrami zyskali możność organizowania się w Wąchocku. Ale pewną było rzeczą, że nieprzyjaciel wkrótce się dopatrzy naszych sił rzeczywistych i ośmieli się atakować nasz obóz. (Tak Moskale dowiedzieli się, ile wołów pewnego dnia zabito w moim obozie, i stąd wywnioskowali, że mam 3.500 ludzi, podczas gdy poprzednio taksowali nas na 7.000. Owego dnia miałem wprawdzie tylko 800 ludzi, ale zmniejszenie się fikcji o połowę było dla naszego obozu bardzo już niebezpieczne). Nie miałem sposobu do żwawszego mnożenia i zbrojenia naszych szeregów, ani też żadnego miejsca, któreby dawało więcej bezpieczeństwa wojskowego i zarazem więcej łatwości do wzrostu powstania. Nie było środków do ufortyfikowania Wąchocka, ani też do bronienia go przez 24 godzin, choćby był ufortyfikowany. Ale Wąchock już sobie pozyskał był dobrą reputację i cała Polska patryotyczna patrzyła na powodzenie tego obozu, a Rząd Narodowy wysłał był trzech swoich członków , ażeby tutaj osadzić się jako Rząd jawny; nadto tu już były warsztaty i magazyny wojenne, których przeniesienie, żadnych nie przynosząc korzyści pociągało za sobą stratę najważniejszej w powstaniu rzeczy, t.j. czasu. Musząc zatem jeszcze na jakiś czas pozostać w Wąchocku, chciałem go jako tako zabezpieczyć. W tym celu rozłożyłem 1.000 ludzi, już uzbrojonych i zorganizowanych, w trzech oddziałach w okolicy Wąchocka, oddalonych od siebie i od Wąchocka 7 do 12 kilometrów, tak że w ciągu 4 godzin mogłem wszystkie nasze siły skoncentrować w każdym z czterech punktów przez nas zajętych. Resztę moich sił, około 400 jeszcze nie zupełnie zorganizowanych i po większej części nie uzbrojonych zostawiłem w Wąchocku. (…)

Za: M. Langiewicz, Relacye o kampanii własnej w r. 1863, wydał Bertold Merwin, Lwów 1905, str. 25-26

 

A. Na podstawie wiedzy pozaźródłowej napisz, jaką rolę w powstaniu styczniowym odgrywał Marian Langiewicz.

B. Wyjaśnij, na czym polegało znaczenie Wąchocka w pierwszych dniach powstania.

C. Oceń stan przygotowań oddziału Mariana Langiewicza do walki z wojskami carskim.