Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Proklamacja Napoleona III do ludu francuskiego o celach kampanii włoskiej w 1859 r.

Paryż, dnia 3 V 1859

Francuzi!

Austria, nakazując swojej armii wkroczyć na terytorium króla Sardynii, naszego sojusznika, wypowiada nam wojnę. Gwałci ona tym samym trak­taty, sprawiedliwość i zagraża naszym granicom. Wszystkie wielkie mocar­stwa zaprotestowały przeciw tej napaści, że zaś Piemont zatwierdził wa­runki, które winny zapewnić pokój, powstaje pytanie, jakaż być może przyczyna tego nagłego, niespodziewanego najazdu. Przyczyną tą jest to, że Austria doprowadziła stan rzeczy do punktu krańcowego, że albo musi panować aż do Alp, albo też Włochy muszą być wolne aż do samego Adria­tyku; albowiem w tym kraju każdy zakątek ziemi pozostający niezależnym jest ośrodkiem niebezpieczeństwa dla panowania austriackiego (…)

Celem tej wojny jest zatem nie zmiana władzy, ale oddanie Italii jej samej, a będziemy mieli nad naszymi granicami naród zaprzyjaźniony, który będzie nam zawdzięczać swą niepodległość. Nie wchodzimy do Włoch w celu siania zamętu ani też podkopania władzy Ojca Świętego, którego na nowo usadowiliśmy na jego tronie, ale chcemy go wyrwać z koła obcego nacisku, który zaciążył nad całym półwyspem; chcemy przyczynić się do ugruntowania tam porządku opartego na zadośćuczynieniu interesom słusznym i prawym. Wkraczamy na koniec na tę ziemię klasyczną, upięk­szoną tylu zwycięstwami, aby odnaleźć tam ślady naszych ojców; Bóg zezwoli, że okażemy się godnymi ich chwały! (…)

Napoleon

Za: Teksty źródłowe do nauki historii w szkole, nr 36: Zjednoczenie Niemiec i Włoch, opracowali A. Czubiński i J. Marczewski, Warszawa 1960, str. 26

 

A. Na podstawie źródła i wiedzy pozaźródlowej wyjaśnij przyczyny zaangażowania Francji w konflikt austriacko-sabaudzki.

B. Przedstaw cele wojenne Francji.

C. Wyjaśnij, kim był autor cytowanej odezwy.