Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Odezwa Horacego H. Kitchenera do Burów z 7 VIII 1901 r.

Zważywszy, że była Rzeczpospolita Wolnego Państwa Orańskiego i Rzeczpospolita Południowoafrykańska. zostały przyłączone do posiadłości Jego Królewskiej Mości; zważywszy, że wojska Jego Królewskiej Mości od dawna już zajęły stolice obu krajów i trzymają w swym ręku biura administracyjne i wszystkie urzędy publiczne tak w stolicach, jak i w znaczniejszych miastach, jako też i wszystkie linie kolejowe; zważywszy, iż większa część burgerów obu byłych Rzeczypospolitych, w liczbie 35 000 – nie licząc poległych w czasie wojny – znajduje się w niewoli lub złożyła broń rządowi Jego Królewskiej Mości; zważywszy, że burgerzy, poddani byłych Rzeczypospolitych, którzy stoją jeszcze pod bronią i walczą z wojskami Jego Królewskiej Mości, są nie tylko w mniejszej liczbie, ale prawie zupełnie pozbawieni amunicji i dział; że nie mają prócz tego żadnej organizacji wojskowej i skutkiem tego nie są w możności prowadzić regularnej wojny ani stawiać oporu wojskom Jego Królewskiej Mości w całym kraju.

Zważywszy, że burgerzy stojący pod bronią, jakkolwiek nie są w stanie stworzyć regularnego wojska, napadają ciągle posterunki i odosobnione oddziały wojsk Jego Królewskiej Mości, rabują i niszczą własność prywatną, burzą koleje żelazne i linie telegraficzne w afrykańskich posiadłościach Jego Królewskiej Mości.

Zważywszy, że ich działalność przeszkadza przywróceniu spokoju w całym kraju, podniesieniu się rolnictwa i handlu (…).

Ja Horacy Herbert, baron Kitchener z Chartumu, głównodowodzący wojskami Jego Królewskiej Mości w Afryce Południowej i królewski komisarz, postanowiłem i nakazuję, co następuje:

„Wszyscy komendanci, veldkorneci i przywódcy band zbrojnych, obywatele byłych Rzeczypospolitych, występujący z bronią w ręku przeciwko wojskom Jego Królewskiej Mości w koloniach rzeki Pomarańczowej i Transwalu lub w jakiejkolwiek innej posiadłości Południowoafrykańskiej Jego Królewskiej Mości, jak również członkowie rządu obu byłych Rzeczypospolitych zostaną wygnani na zawsze z Afryki Południowej, jeżeli nie złożą broni do dnia 15 września r.b. Koszta utrzymania ich rodzin zostaną pokryte ze sprzedaży ich dóbr ruchomych i nieruchomych.

Odezwa Horacego H. Kitchenera, w sprawie sankcji w wypadku niezłożenia broni przez obywateli republik burskich, wydana w Pretorii 7 VIII 1901 r.

Za: Teksty źródłowe do nauki historii w szkole, nr 40: Sprawy miedzynarodowe 1870-1914, opracowali Aleksy Deruga i Janina Derużyna, Warszawa 1960, str.  31-32

 

A. Wyjaśnij sytuację polityczną Rzeczypospolitej Wolnego Państwa Orańskiego i Rzeczypospolitej Południowoafrykańskiej.

B. Oceń sytuację militarną Burów, przedstawioną przez Kitchenera.

C. Przedstaw sankcje, które Kitchener zapowiedział wobec Burów, którzy nie podporządkują się jego poleceniom.