Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Uchwała Sejmu o powierzeniu Józefowi Pilsudskiemu dalszego sprawowania urzędu Naczelnika Państwa (Warszawa, 20 lutego 1919 r.)

I.

Sejm przyjmuje oświadczenie Józefa Piłsudskiego, że składa w ręce Sej­mu urząd Naczelnika Państwa do wiadomości i wyraża Mu podziękowanie za pełne trudów sprawowanie urzędu w służbie dla Ojczyzny.

II.

Aż do ustawowego uchwalenia tej treści Konstytucji, która określi za­sadniczo przepisy o organizacji naczelnych władz w Państwie Polskim, Sejm powierza dalsze sprawowanie urzędu Naczelnika Państwa Józefowi Piłsudskiemu na następujących zasadach:

1.  Władzą suwerenną i ustawodawczą w Państwie Polskim jest Sejm Ustawodawczy; ustawy ogłasza Marszałek z kontrasygnacją Prezyden­ta Ministrów i odnośnego Ministra fachowego.

2.  Naczelnik Państwa jest przedstawicielem Państwa i najwyższym wy­konawcą uchwał Sejmu w sprawach cywilnych i wojskowych.

3.  Naczelnik Państwa powołuje Rząd w pełnym składzie na podstawie porozumienia z Sejmem.

4.   Naczelnik Państwa oraz Rząd są odpowiedzialni   przed   Sejmem   za sprawowanie swego urzędu.

5.  Każdy akt państwowy Naczelnika Państwa wymaga podpisu odnośne­go Ministra

Marszałek Trąmpczyński, Prezydent Ministrów I. J. Paderwwski.

za: Teksty źródłowe do nauki historii w szkole, nr 50: Odbudowa państwa polskiego. Traktat wersalski, opracował Tadeusz Cieślak, Warszawa 1960, str. 25-26

 

A. Na podstawie wiedzy pozaźródłowej wyjaśnij genezę oraz znaczenie cytowanego aktu prawnego.

B. Porównaj kompetencje Józefa Piłsudskiego jako Naczelnika Państwa przyznane mu cytowaną ustawą z jego kompetencjami uzyskanymi na mocy dekretu z 22 listopada 1918 r.

C. Przedstaw tryb powoływania rządu.