Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Artykuł Akcja zbrojna? - Tak - lecz ograniczona (fragment)

(…)

Prowadząc tę walkę ograniczoną, uderzając nie na oślep, lecz tam, gdzie trzeba - równocześnie kategorycznie sprzeciwiamy się przedwczesnym nastrojom powstańczym i jakimś odruchowym aktom zbrojnej rozpaczy. Czynimy tak dlatego, iż w pełni zdajemy sobie sprawę z tego, że powstania Narodu nie można wywołać co kwartał. Powstanie można wywołać tylko jeden - jedyny raz. I musi to być bezwarunkowo powstanie udane. Powstanie nieudane, nieprzygotowane, wywołane w nieodpowiedniej  chwili - byłoby  równoznaczne z utopieniem Kraju we krwi - bez celu straconej - oraz wyniszczyłoby nasz najbardziej ceniony element ludzki. (…)

Stwierdzamy: obecna faza walki zbrojnej w Kraju jest fazą walki ograniczonej, nie masowej - lecz prowadzonej przez oddziały specjalne. Nie bezładnej - lecz planowo, we właściwym czasie i miejscu podejmowanej. Niezależnej od nastrojów - lecz m.in. powiązanej z zachowaniem Niemców: na wzmożone bestialstwa wroga odpowiada i nasza wzmożona reakcja.

Praktyka dowiodła, że polityka walki ograniczonej daje dobre wyniki. Zaś głosy dochodzące z Londynu upewniają nas, że jest to także polityka jedynie słuszna nie tylko z punktu widzenia interesów Polski, lecz i Zjednoczonych Narodów jako całości.

Potwierdzeniem tego, że w Europie nie czas jeszcze na masowe akcje, niech będzie chociażby apel króla Jugosławii - Piotra - z dnia 28 marca br., wzywający ludność swego kraju, aby nie rozpoczynała akcji powstańczej na większą skalę, zanim nie nadejdzie odpowiednia chwila. oraz tego samego dnia (28 III br.), po raz bodaj piąty powtórzone, wezwanie radiostacji angielskich do ludności Francji: dopóki nie nadejdzie właściwy czas - należy działać opanowanie i oszczędzać siły narodowe do ostatecznej rozprawy

Akcja zbrojna? - Tak - lecz ograniczona, „Biuletyn Informacyjny” 1 IV 1943, nr 13, s. 1-2)

za: M. Ney-Krwawicz, Armia Krajowa. Siły Zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego, Oficyna Wydawnicza RYTM, Warszawa 2009, str. 264-267

 

1. Wyjaśnij zasady tzw. ograniczonej walki zbrojnej.

2. Przedstaw stosunek autora do ewentualnego powstania zbrojnego.