Dodaj tę stronę do ulubionych i odwiedzaj ją częściej!!!

 

Dlaczego odbudowa u nas idzie szybciej i sprawniej, niż w innych krajach wyzwolonych.

 

Ulotka z 1945 roku podpisana przez ministra przemysłu Hilarego Minca 

 

Dlaczego ona idzie szybciej i sprawniej, chociaż zdawałoby się, że właśnie u nas, w kraju najdłużej okupowanym przez Niemców, naj­bardziej dotkniętym przez wojnę i terror okupanta mogłoby być raczej na odwrót.

Dzieje się to po pierwsze dlatego, że wbrew wszelkim usiłowa­niom upiorów przeszłości sanacyjnej, olbrzymia większość narodu jest zwarta i jednolita w swoim dążeniu do jak najszybszej odbudowy kraju i udziela swemu Rządowi Tymczasowemu nieograniczonego kredytu moralnego i poparcia.

Po drugie dlatego, że zostały u nas usunięte źródła i podstawy anarchii gospodarczej w postaci istnienia obszarnictwa i wielkiego kapitału finansowego, zorganizowanego w trustach i kartelach. Przez usunięcie obszarnictwa, przez wzięcie pod zarząd państwowy wszelkiego przemysłu zapobieżono antynarodowej spekulacji w najbardziej dla gospodarki narodowej ważnych dziedzinach, zapewniono kluczową pozycję dla państwa, jego zadaniu najszybszej odbudowy państwa.

Po trzecie dlatego, ponieważ korzystamy z wielkiej, wydajnej, szczerej i bezinteresownej pomocy naszego sąsiada i sojusznika-Związku Radzieckiego w pomocy żywnościowej, wreszcie pomocy technicznej. Oto dlaczego odbudujemy się szybciej, sprawniej i z mniejszymi ofiarami, niż inne kraje wyzwolone. Oto dlaczego osiągamy lepsze wyniki i tempo. Osiągamy te dlatego, gdyż konsekwentnie dążymy do lego, by hasło Polski demokratycznej nie było czczym frazesem. aby było ono napeł­nione bogatą treścią gospodarczą i społeczną.

Nasza nowa Polska, Polska demokratyczna, to kraj bez obszarników, bez wielkich kapitalistów, bez trustów, bez karteli! Na tę drogę weszliśmy, tą droga iść będziemy dalej i z tej drogi zejść nie zamierzamy!

Za: „Mówią Wieki” 6/2022, str. 79

 

A. Przedstaw wymienione przez autora ulotki przyczyny sprawnej powojennej odbudowy kraju.

B. Wymień te cechy Polski przedwojennej, których usunięcie autor ulotki uznał za najbardziej korzystne dla powojennej odbudowy kraju.

C. Przedstaw stosunek autora do gospodarki wolnorynkowej.