Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Konstytucja francuska z 3 IX 1791r.

Tytuł III

O władzach publicznych

(6) Art. 1. Władza zwierzchnia jest jedna, niepodzielna, niepozbywalna i nie podlegająca przedawnieniu. Należy ona do Narodu (Nation)] żadna część Ludu (Peuple) ani żadna jednostka nie może sobie przyznać jej wykonywania.

(7) Art. 2. Naród, będący jedynym źródłem wszelkiej władzy, sprawuje ją tylko przez delegację. - Ustrój francuski jest reprezentacyjny: reprezentantami są Ciało ustawodawcze i Król.

(8) Art. 3. Władza ustawodawcza jest delegowana Zgromadzeniu Narodo­wemu (Assemblée Nationale) złożonemu z reprezentantów wybranych swobod­nie na określony czas przez lud. Zgromadzenie Narodowe ma ją sprawować z sankcją królewską, w sposób poniżej określony.

(9) Art. 4. Rząd jest monarchiczny: władza wykonawcza jest delegowana Królowi i jest pod jego powagą sprawowana przez ministrów i innych odpowie­dzialnych urzędników, w sposób poniżej określony.

(10) Art. 5. Władza sądowa jest delegowana sędziom wybranym na określony czas przez lud.    .

 

Rozdział I

O Ustawodawczym Zgromadzeniu Narodowym

(11) Art. 1. Zgromadzenie Narodowe stanowiące Ciało Ustawodawcze (Corps législatif) jest stałe i składa się tylko z jednej izby.

 

Rozdział II

O godności królewskiej, regencji i ministrach

Część l

O godności królewskiej i Królu

(25) Art, 1. Godność królewska jest niepodzielna i delegowana dziedzicznie panującej dynastii w linii męskiej i w porządku primogenitury, z wieczystym wyłą­czeniem kobiet i ich potomstwa.

(26) Art. 2. Osoba Króla jest nietykalna i święta. Jego jedyny tytuł brzmi: Król Francuzów.

(27) Art. 3. Nie ma we Francji autorytetu wyższego ponad Ustawę. Król rzą­dzi na mocy Ustawy i jedynie w jej imieniu może wymagać posłuszeństwa.

Część IV

O ministrach

(29) Art. 1. Jedynie do Króla należy powoływanie i odwoływanie ministrów.

(31) Art. 4. Żadne rozporządzenie królewskie nie może być wykonane, jeżeli nie jest zaopatrzone w podpis Króla i w kontrasygnatę ministra lub kierownika wydziału.

(32) Art. 5. Ministrowie są odpowiedzialni za wszystkie przestępstwa popeł­nione przez nich przeciwko bezpieczeństwu państwa i przeciwko Konstytucji;  (…)

 

Rozdział III

O wykonywaniu władzy ustawodawczej

Część l

Władza i funkcje Ustawodawczego Zgromadzenia Narodowego

(33) Art. 1. Konstytucja deleguje wyłącznie Ciału Ustawodawczemu nastę­pujące uprawnienia i zadania:

1)   występowania z inicjatywą ustawodawczą i uchwalania ustaw; Król może jedynie zachęcać Ciało Ustawodawcze, by wzięło jakąś sprawę pod rozwagę;

2)   ustalania wysokości wydatków publicznych;

Część III

O sankcji królewskiej

(34) Art. 1. Dekrety Ciała Ustawodawczego przedkłada się Królowi, który może odmówić wyrażenia na nie swej zgody.

(35) Art. 2. Jeżeli Król odmawia sankcji, jego sprzeciw ma tylko charakter zawieszający. Jeżeli dwie legislatury następne po tej, która przedłożyła dekret, będą kolejno przedkładały ten sam dekret w tym samym brzmieniu, uzna się, iż Król udzielił sankcji.

 

Rozdział IV

O sprawowaniu władzy wykonawczej

 

(37) Art. 1. Najwyższa władza wykonawcza spoczywa wyłącznie w ręku kró­la. - Król jest najwyższym zwierzchnikiem ogólnej administracji królestwa; powie­rza mu się staranie o czuwanie nad utrzymaniem porządku i bezpieczeństwa publicznego. - Król jest najwyższym zwierzchnikiem armii lądowej i marynarki wo­jennej. - Królowi powierza się staranie o czuwanie nad bezpieczeństwem zewnę­trznym królestwa (…)

 

Rozdział V
O władzy sądowej

(38) Art. 1. Władza sądowa nie może być w żadnym wypadku wykonywana ani przez Ciało Ustawodawcze, ani też przez Króla.

(39) Art. 2. Sądownictwo wykonują bezpłatnie sędziowie wybierani na okre­ślony czas przez Lud... Można ich usunąć jedynie w wypadku przestępstwa osą­dzonego w sposób należyty, a zawiesić w urzędowaniu jedynie na skutek uzasa­dnionego oskarżenia...

(…)

Bogdan Lesiński, Jerzy Walachowicz, Historia ustroju państwa w tekstach źródłowych, Poznań 1992, str. 125-130

 

A. Rozstrzygnij, czy konstytucja francuska z 1791 r. respektowała zasadę trójpodziału władzy. Swoją odpowiedź uzasadnij, powołując się na treść źródła.

B. Omów udział króla w procesie legislacyjnym.

C. Przedstaw władzę wykonawczą we Francji.