Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Deklaracja o pobłażaniu z 1687 r.

Jakub II

(…) Nie możemy czynić inaczej, jak tylko szczerze sobie życzyć, aby wszyscy ludzie w naszych posiadłościach byli wyznawcami Kościoła Ka­tolickiego. Przy najrozmaitszych okazjach deklarowaliśmy Naszą stałą opinię (za co składamy pokornie dzięki Najwyższemu), że sprawy sumienia nie powinny być krępowane. (…) Było to sprzeczne z Naszymi skłonnościami. Jest to, jak sądzimy, korzystne również dla rządu, gdyż nietolerancja niszczy go paraliżując handel, wyludniając i odstręczając cudzoziemców. Na koniec, nie osiągano nigdy celu, do którego chciano, doprowadzić utrzymując nietolerancję. Utwierdziły Nas w tym mniemaniu refleksje poczynione w związku z rozpatrywaniem czterech ostatnich panowań, kiedy to (…) czyniono usiłowania, aby doprowadzić to Królestwo do Jedności religijnej. (…) Dlatego wydajemy Deklarację o pobłaża­niu. (…)

Na pierwszym miejscu ogłaszamy, iż swą protekcją i wsparciem obejmujemy arcybiskupów, biskupów, kler i wszystkich Naszych poddanych Kościoła Anglii w wolnym praktykowaniu przez nich religii, jak praw­nie została ustanowiona. Mogą oni spokojnie i pewnie cieszyć się swy­mi posiadłościami, nie molestowani ani czymkolwiek niepokojeni.

Ponadto jest Naszą wolą, aby odtąd wszelkie sprawy karne dotyczą­ce kwestii religijnych, a związane z nieuczęszczaniem do kościoła lub nie przyjmowaniem sakramentów czy też jakimkolwiek odstępstwom od doktryny ustanowionego Kościoła lub praktykowaniem religii w jaki­kolwiek sposób były zawieszone ze skutkiem natychmiastowym. Pozosta­wiamy (…) swobodę (…) służenia Bogu na własny sposób (…) czy to w domach pry­watnych czy w pomieszczeniach specjalnie wybudowanych lub wynajętych w celu odprawiania kultu, w taki jednakże sposób (…), aby nie głoszono kazań i nie nauczano niczego, co mogłoby odstręczać serca od Nas lub Naszego rządu. (…) Wszyscy ludzie mają być swobodnie dopuszczani na zgro­madzenia religijne, które będą się odbywać pokojowo, otwarcie i publi­cznie. (…) Nie należy im więc czynić jakichkolwiek przeszkód (…) Dekla­rujemy (…), że nie będzie się nigdy wymagać składania przysięgi na wier­ność zasadom Kościoła Anglikańskiego (…) przez osoby powoływane na ja­kiekolwiek urzędy cywilne lub wojskowe (…)

Na koniec, w celu uwolnienia wszystkich Naszych ukochanych pod­danych od kar, które mogłyby być na nich nałożone z powodu ich non­konformistycznych przekonań lub spełniania przez nich obowiązków re­ligijnych (…) udzielamy im prawa całkowitej łaski (…) za wszystkie prze­stępstwa odnoszące się do kwestii religijnych.

Za: Andrzej Link-Lenczewski, Wojciech Magdziarz, Andrzej Sowa, Wybór tekstów źródłowych z historii powszechnej 1648-1789, Kraków 1976, str. 67-68

 

A. Rozstrzygnij, czy cytowana deklaracja pogarszała, czy poprawiała sytuację prawną katolików w Anglii.

B. Przedstaw argumentację krytykującą dotychczasową politykę wyznaniową w Anglii.

C. Rozstrzygnij, czy cytowany dokument ustanawiał w Anglii zasadę tolerancji religijnej.

D. Oceń znaczenie cytowanego dokumentu.