Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Antwerpia w XVI wieku

Miasto utrzymuje się głównie z handlu i swój dobrobyt oraz sławę w znacznej mierze zawdzięcza cudzoziemskim kupcom. Zaznaczą po pierwsze, że niezależnie od tutejszych mieszkańców i ludzi przyjeżdża­jących z innych miejscowości, a także licznych kupców z Francji, których tutaj w czasie pokoju bywa bardzo dużo, w Antwerpii zamieszkuje stale ponad 1000 kupców, należących do sześciu różnych narodowości i przeby­wających w tym mieście tak w czasie wojny, jak i pokoju. Wśród kupców tych są także główni agenci zagranicznych kupców: Niemcy, Duńczycy z Hanzeatami, Włosi, Hiszpanie, Anglicy i Portugalczycy (...) Miejscowi i przyjezdni kupcy dokonują tu ogromnych transakcji finansowych, tak z wekslami i zastawami, jak i z towarami (...).

Istota transakcji wekslowych polega na tym, że w Antwerpii biorą lub pożyczają pewną sumę pieniędzy, którą następnie muszą zwrócić, albo też otrzymają we Włoszech lub gdzie indziej (...) Transakcję tę wymyślono wyłącznie w celu usprawnienia handlu, ale przewrotność wielu kupców, szczególnie najbogatszych nie poprzestając na tym ze skąpstwa., chciwości i ciągłego dążenia do wielkich zysków spaczyła tę uczciwą transakcję. Oni bowiem to dając pieniądze, to znów zabierając poważne sumy z giełdy powodują brak stabilizacji na rynku pieniężnym, podczas gdy inni ponoszą straty.

Za: Teksty źródłowe do nauki historii w szkole, nr 14: Odrodzenie, opracowali Lech Szczucki i Janusz Tazbir, Warszawa 1960, str. 3

 

A. Scharakteryzuj społeczeństwo Antwerpii.

B. Określ, co było głównym źródłem zamożności Antwerpii.

C. Wyjaśnij, na czym polegała istota transakcji wekslowych.

D. Wyjaśnij, czym w XVI wieku była giełda.