Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Manifest Wilhelma o przyjęciu korony cesarskiej

(Wersal, 17 stycznia 1871 r.)

My, Wilhelm, z Bożej Łaski Król Pruski, wobec tego, że książęta niemieccy i wolne miasta skierowali do Nas zgodne wezwanie, aby wraz z przywróceniem Rzeszy Niemieckiej wznowić i przyjąć od przeszło 60 lat nie piastowaną godność cesarza niemieckiego i wobec tego, że zostały przewidziane w Konstytucji Związku Niemieckiego odpowiednie postanowienia, oznajmiamy, że uważamy za obowiązek wobec wspólnej ojczyzny za tym wezwaniem sprzymierzonych książąt i miast przyjąć godność cesarza niemieckiego.

Stosownie do tego, My i Nasi Następcy Korony Pruskiej będziemy odtąd używać tytułu cesarza we wszystkich naszych stosunkach i sprawach Rzeszy Niemieckiej i pokładamy w Bogu nadzieję, że będzie dane narodowi niemieckiemu, pod znakiem jego starej świetności poprowadzić ojczyznę do szczęśliwej przyszłości.

My przyjmujemy godność cesarza, świadomi obowiązku w wierności niemieckiej praw Rzeszy i jej obywateli, strzec pokoju i niezawisłości Niemiec w oparciu o zjednoczone siły narodu. Przyjmujemy ją w nadziei, że dane będzie narodowi niemieckiemu zakosztować nagrody za jego gorące i ofiarne walki, w trwałym pokoju i w obrębie tych granic, które gwarantują ojczyźnie niezbędne od stuleci zabezpieczenie przeciwko wznowionym atakom Francji (...)

za: XIX wiek w źródłach. Wybór tekstów źródłowychj z propozycjami metodycznymi dla nauczycieli historii, studentów i uczniów, opracowali Melania Sobańska-Bondaruk, Stanisław Bogusław Lenard, Warszawa 2001, str. 273

A. Jaki to rodzaj źródła historycznego?

B. Przypomnij treść mowy Wilhelma IV do delegacji parlamentu frankfurckiego z 3 kwietnia 1848 r. Wyjaśnij, na czym polega różnica między sytuacją z 1848r. a sytuacją z 1871r.